Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!

„Jeśli my zapomnimy, kamienie wołać będą!”
Kilka dni temu 13.12.2022 r., obchodziliśmy 41 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Było to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń we współczesnej historii Polski.
Również w naszej placówce nie zapominamy o tamtych dramatycznych przeżyciach.
Ks. Mateusz Kopaniecki SDB, zorganizował tematyczne warsztaty . W ramach tego zaprezentował wszystkim uczniom naszej szkoły film pt. ,,Babilon – raport o stanie wojennym. Zapiski z codzienności”-Tłem przedstawionej w filmie opowieści są wydarzenia, które rozegrały się 3 maja 1982 r. na ulicach Warszawy. Tego dnia milicja i ZOMO brutalnie spacyfikowały największą od czasów wprowadzenia stanu wojennego demonstrację. Ciekawym zabiegiem produkcji było połączenie klasycznego filmu fabularnego z animacją stylizowaną na komiks, co niewątpliwie bardziej przemawia do współczesnych nastolatków. Później ks. Mateusz, przeprowadził pogadankę tematyczną dotyczącą stanu wojennego. Była to żywa lekcja historii, której celem jest przybliżenie młodemu pokoleniu tragizmu tamtych czasów, jak również uzmysłowienie ich wpływu na ówczesne życie przeciętnego człowieka. Po obejrzeniu filmu, uczniowie mieli wykonać prace plastyczne, której przewodnim hasłem było ,,Zamiast teleranka mordy i łapanka” czyli jak widzą stan wojenny z perspektywy obecnych czasów. Chłopcy mocno zaangażowali się w akcję, przygotowali prace oraz zaprezentowali je w ośrodkowej gazetce.
W tym zimowym czasie, pełnym przygotowań do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, nie zapominajmy o historii, która pisała się już ponad 41 lat temu. O wydarzeniach i bohaterach, którzy doprowadzili do tego, że władza komunistyczna w Polsce przestała definitywnie istnieć.
ks. Mateusz Kopaniecki SDB, opracowała Ela Rosa
Skip to content